Vasas SC (erkaklar suv polosi) - Vasas SC (mens water polo)
Tashkil etilgan | 1945 |
---|---|
Liga | OB I |
Asoslangan | Budapesht, Vengriya |
Arena | Komjadi Béla Sportuszoda |
Ranglar | qizil va ko'k |
Prezident | Laslo Markovits |
Bosh murabbiy | Laslo Földi |
Chempionatlar | 18 |
Veb-sayt | www |
Vasasning faol bo'limlari | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
The Vasas SC suv polosi jamoa - bu bo'lim Budapesht - Vasas SC asosidagi sport assotsiatsiyasi. Mamlakatning eng muvaffaqiyatli jamoalaridan biri bo'lganlar, ular Vengriya chempionatida 17 marta va Vengriya Kubogida 15 marta g'olib bo'lishgan. Klub qit'a miqyosida ham katta yutuqlarga erishdi, chunki ular g'alaba qozonishdi Evropa Ligasi (ilgari Evropa chempionlar kubogi), Evropaning suv polosi bo'yicha birinchi musobaqasi ikki marta bo'lib o'tdi LEN kubogi g'oliblari kubogi uchta holatda ham unvon.[1]
2010–11 yilgi mavsumdan boshlab klub rasman nomi bilan tanilgan TEVA-Vasas-UNIQA homiylik sabablari tufayli.[2]
Tarixga nom berish
- Vasas SC: (1945 - 1949)
- Budapeshtiy Vasas (Bp. Vasas): (1950 – 1956)
- Vasas SC: (1957–1990 / 91)
- Vasas SC-Plaket: (1991/92 - 2001/02) - Vasasning birinchi nomlangan homiysi
- Vasas-Plaket-Evrolizing: (2002/03 – 2003/04)
- TEVA -VasasPlaket: (2004/05 - 2009/10)
- TEVA -Vasas-UNIQA: (2010/11 – 2011/12)
- TEVA -Vasalar: (2012/13)
- LACTIV-VasasPlaket: (2013/14)
- VasasPlaket: (2014/15 - ...)
Hurmat
Ichki musobaqalar
- Országos Bajnokság I (Vengriya milliy chempionati)
- Chempionlar (18): 1947, 1949, 1953, 1975, 1976, 1977, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1988–89, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2011–12
- Ikkinchi o'rin (18): 1945, 1950, 1951, 1952, 1984–85, 1989–90, 1991–92, 1993–94, 1994–95, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 2001–02, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2010–11
- Uchinchi o'rin (6): 1946, 1956, 1974, 1985–86, 1992–93, 2000–01
- Magyar Kupa (Vengriya milliy kubogi)
- G'oliblar (15): 1947, 1961, 1971, 1981, 1983, 1984, 1991–92, 1993–94, 1995–96, 1997, 2000–01, 2001–02, 2004, 2005, 2009
- Finalchi (9): 1975, 1985, 1992–93, 1994–95, 1996, 1999–00, 2002–03, 2006, 2008
- Szuperkupa (Vengriya Superkubogi); Chempionat va Kubok g'olibi
- G'oliblar (): 2001, 2006
Evropa musobaqalari
- LEN Chempionlar Ligasi (Chempionlar kubogi)
- G'oliblar (2): 1979–80, 1984–85
- G'oliblar (3): 1985–86, 1994–95, 2001–02
- G'oliblar (1): 1985
Hozirgi tarkib
2016–2017-yilgi fasl
№ | Nat. | Aktyor | Tug'ilgan sana | Lavozim | L / R |
1 | Dyorgi Xonas | 1987 yil 1 mart | Darvozabon | ||
2 | Rolf Bench | 1998 yil 24-iyul | |||
3 | Gergeli Burian | 1998 yil 12 mart | |||
4 | Jessi Kopman | 1993 yil 4 aprel | Qo'riqchi | R | |
5 | Máte Bóbis | 1986 yil 14-noyabr | |||
6 | Arpád Babay | 1982 yil 30 aprel | |||
7 | CSABA MESHAROS | 1994 yil 5 oktyabr | |||
8 | Xenrik Simon | 1997 yil 17-noyabr | |||
9 | David Xona | 1988 yil 6 oktyabr | |||
10 | Aleksandar Njegovan | 1994 yil 2 sentyabr | |||
11 | Balint Takács | 1989 yil 10-noyabr | |||
12 | Gergo Marnits | 1988 yil 14-dekabr | Oldinga hujumchi | ||
13 | dr. Adam Steinmetz (v ) | 1980 yil 11-avgust | Oldinga hujumchi | ||
14 | Bernat Tihanyi | 1990 yil 30 may | Darvozabon | ||
Robin Lindxut | 1990 yil 25 oktyabr | Qo'riqchi | R |
Xodimlar
Texnik xodimlar | |
---|---|
Bo'lim raisi | Jeno Mexes |
Bosh murabbiy | Laslo Földi |
Murabbiy yordamchisi | CSaba Matéfalvi |
- Murabbiy: Dyorgi Kenes
- Yoshlar murabbiyi: Layos Pecz
- Yoshlar murabbiyi: Akos Varadi
- Yoshlar murabbiyi: Dyordi Kenes, kichik
- Jamoa shifokori: Attila Sets, tibbiyot fanlari doktori
Transferlar (2016-17)
Manba: vizipolo.hu
In:
| Chiqdi:
|
So'nggi fasllar
- 2018 yil 20-may holatiga ko'ra.
OB I reytinglari
P. | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 00 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||
3 | 3 | 3 | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | 4 | 4 | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | 5 | 5 | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | 8 | 8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | 12 |
Evropa musobaqalarida
- Ishtirok etish Chempionlar ligasi (Chempionlar kubogi, Evroliga): 19x
- Ishtirok etish Evrokubok (LEN kubogi): 3x
- Ishtirok etish Kubok egalari kubogi: 7x
Fasl | Musobaqa | Dumaloq | Klub | Uy | Uzoqda | Umumiy |
---|---|---|---|---|---|---|
1975-76 | Chempionlar kubogi Ikkinchi o'rin | Yarim final bosqichi | Partizan | 7–7 | 2nd | |
Koshice | 9–2 | |||||
Galatasaroy | 14–4 | |||||
Yakuniy bosqich | Canottieri Napoli | 11–10 | 2nd | |||
Partizan | 5–6 | |||||
De Robben | 10–6 | |||||
1976-77 | Chempionlar kubogi | Yarim final bosqichi | Moskvaning CSKA klubi | 5–7 | 3rd | |
Partizan | 7–6 | |||||
Florensiya | 5–5 | |||||
1977-78 | Chempionlar kubogi | Yarim final bosqichi | Moskvaning CSKA klubi | 5–5 | 3rd | |
Canottieri Napoli | 4–5 | |||||
Alphen | 8–3 | |||||
1979-80 | Chempionlar kubogi G'olib | Yarim final bosqichi | Montjuik | 10–5 | 1st | |
Koshice | 5–4 | |||||
Etnikoslar | 7–4 | |||||
Yakuniy bosqich | Spandau 04 | 4–4 | 1st | |||
Montjuik | 8–6 | |||||
Partizan | 9–7 | |||||
1980-81 | Chempionlar kubogi Uchinchi o'rin | Yarim final bosqichi | Jug Dubrovnik | 6–7 | 2nd | |
"Barselona" | 7–5 | |||||
Marsel | 7–2 | |||||
Yakuniy bosqich | Jug Dubrovnik | 2–8 | 3rd | |||
Spandau 04 | 8–2 | |||||
Etnikoslar | 4–4 | |||||
1981-82 | Chempionlar kubogi Uchinchi o'rin | Yarim final bosqichi | Alphen | 10–10 | 1st | |
Jug Dubrovnik | 12–6 | |||||
Etnikoslar | 11–8 | |||||
Yakuniy bosqich | Spandau 04 | 11–11 | 3rd | |||
"Barselona" | 12–15 | |||||
Alphen | 11–7 | |||||
1982-83 | Chempionlar kubogi | Chorak final bosqichi | Pro Recco | 8–12 | 2nd | |
De Robben | 9–7 | |||||
Marsel | 14–11 | |||||
Yarim final | Spandau 04 | 10-11 | 10-12 | 20–23 | ||
1983-84 | Chempionlar kubogi | Chorak final bosqichi | Spandau 04 | 11–14 | 3rd | |
Pro Recco | 9–10 | |||||
Istanbul YiK | 19–8 | |||||
1984-85 | Chempionlar kubogi G'olib | Chorak final bosqichi | Partizan | 8–12 | 2nd | |
Istanbul YiK | 17–8 | |||||
Yarim final | Spandau 04 | 10-9 | 8-8 | 18–17 | ||
Yakuniy | Moskvaning CSKA klubi | 10-5 | 11-11 | 21–16 | ||
1989-90 | Chempionlar kubogi | Chorak final | Kataloniya | 6-6 | 6-5 | 12–11 |
Yarim final | HAVK Mladost | 7-9 | 4-10 | 11–19 | ||
1999-00 | LEN kubogi | Chorak final | Eger | 8-4 | 7-6 | 15–10 |
Yarim final | Peskara | - | 3-9 | – | ||
2000-01 | LEN kubogi | Chorak final | "Barselona" | 6-5 | 7-7 | 13–12 |
Yarim final | HAVK Mladost | 7-12 | 4-11 | 11–23 | ||
2001-02 | Kubok egalari kubogi G'olib | Chorak final | Kannstatt | 9-7 | 11-10 | 20–17 |
Yarim final | Vuliagmeni | 10-8 | 7-7 | 17–15 | ||
Yakuniy | HAVK Mladost | 6-3 | 5-7 | 11–10 | ||
2002-03 | Kubok egalari kubogi Finalchi | Chorak final | Jadran Herceg Novi | 5-5 | 5-4 | 10–9 |
Yarim final | Sabadell | 9-6 | 4-6 | 13–12 | ||
Yakuniy | Posillipo | 10-10 | 3-4 | 13–14 | ||
2003-04 | Evroliga | Dastlabki bosqich (B guruhi) | Olimpiakos | 8–8 | 8–4 | 1st |
Barseloneta | 7–6 | 4–7 | ||||
Partizan | 9–7 | 8–5 | ||||
Chorak final | Bp. Xonved | 6-7 | 8-8 | 14–15 | ||
2004-05 | Evroliga | Dastlabki bosqich (A guruhi) | Jug Dubrovnik | 8–8 | 10–12 | 2nd |
Olimpiya yaxshi | 10–9 | 6–5 | ||||
Nish | 11–6 | 7–6 | ||||
Chorak final | Pro Recco | 6-10 | 8-9 | 14–19 | ||
2005-06 | Evroliga | Dastlabki bosqich (B guruhi) | Jug Dubrovnik | 10–6 | 9–13 | 2nd |
Marsel | 12–10 | 9–13 | ||||
Olimpiakos | 9–9 | 8–7 | ||||
Chorak final | Savona | 6-5 | 16-18 | 22–23 | ||
2006-07 | Evroliga | Dastlabki bosqich (C guruhi) | Pro Recco | 8–9 | 10–11 | 2nd |
Shturm 2002 yil | 13–9 | 11–10 | ||||
Eger | 12–6 | 7–8 | ||||
Chorak final | Jug Dubrovnik | 11-10 | 7-9 | 18–19 | ||
2007-08 | Evroliga Uchinchi o'rin | Dastlabki bosqich (C guruhi) | Jug Dubrovnik | 11–8 | 7–8 | 1st |
Bp. Xonved | 8–8 | 6–5 | ||||
Panionios | 13–8 | 10–8 | ||||
Chorak final | Primorak Kotor | 6-7 | 8-6 | 14–13 | ||
Yarim final (F4) | Jug Dubrovnik | 6–11 | ||||
Bronza match (F4) | HAVK Mladost | 8–6 | ||||
2008-09 | Evroliga | Dastlabki bosqich (D guruhi) | Partizan | 7–8 | 7–9 | 2nd |
Eger | 11–10 | 9–7 | ||||
Marsel | 16–6 | 10–6 | ||||
Chorak final | Pro Recco | 8-11 | 10-9 | 18–20 | ||
2009-10 | Evroliga | Dastlabki bosqich (B guruhi) | Jug Dubrovnik | 11–8 | 11–11 | 3rd |
Panionios | 14–7 | 10–11 | ||||
Primorak Kotor | 5–8 | 7–9 | ||||
2010-11 | Evroliga | Dastlabki bosqich (A guruhi) | Jadran Herceg Novi | 8–12 | 10–11 | 2nd |
Primorak Kotor | 7–6 | 9–8 | ||||
Seged | 11–10 | 9–9 | ||||
Asosiy davra (B guruhi) | Pro Recco | 7–9 | 6–12 | 4th | ||
HAVK Mladost | 8–9 | 7–8 | ||||
Primorje Rijeka | 12–12 | 6–13 | ||||
2011-12 | Chempionlar ligasi To'rtinchi o'rin | Dastlabki bosqich (C guruhi) | Partizan | 10–10 | 5–9 | 2nd |
Eger | 13–9 | 8–5 | ||||
Seged | 12–9 | 12–12 | ||||
Chorak final | Jug Dubrovnik | 16-9 | 8-12 | 24–21 | ||
Yarim final (F4) | Pro Recco | 5–12 | ||||
Bronza match (F4) | HAVK Mladost | 7–11 |
Taniqli sobiq futbolchilar
Olimpiya chempionlari
- Jeniy Brandi (1945–1949) - 4 yil 1936 yil Berlin
- Istvan Molnar (1945–1947) - 2 yil 1936 yil Berlin
- Istvan Sívós (1945–1946, 1949–1956) - 8 yil 1952 yil Xelsinki, 1956 yil Melburn
- Laslo Jeney (1945–1955) - 10 yil 1952 yil Xelsinki, 1956 yil Melburn
- Mixali Bozsi (1948) - 1 yil 1936 yil Berlin
- Kalman Markovits (1950–1962) - 12 yil 1952 yil Xelsinki, 1956 yil Melburn
- Antal Bolvari (1962–1963) - 1 yil 1952 yil Xelsinki, 1956 yil Melburn
- Péter Rusoran (1969–1972) - 3 yil 1964 yil Tokio
- Tamas Farago (1969–1984) - 15 yil 1976 yil Monreal
- Gábor Csapó (1973–1984) - 11 yil 1976 yil Monreal
- Dyorgi Kenes (1974–1985) - 11 yil 1976 yil Monreal
- Zoltan Kos (1976–1997, 2001–2004) - 24 yil 2000 yil Sidney
- Attila Vari (1994–2002) - 8 yil 2000 yil Sidney, 2004 yil Afina
- Tamas Varga (1994–1996, 2000–2004) - 6 yil 2004 yil Afina, 2008 yil Pekin
- Adam Steinmetz (2000–08, 2011–____) - 2004 yil Afina
- Bulksu Sekeli (2001–2002) - 1 yil 2000 yil Sidney
- Norbert Madaras (2001–2004) - 3 yil 2004 yil Afina, 2008 yil Pekin
- Daniyel Varga (2001–2010) - 9 yil 2008 yil Pekin
- Barnabas Shtaynets (2003–2009, 2010–2012) - 8 yil 2000 yil Sidney, 2004 yil Afina
- Tamás Kásás (2003–2004) - 1 yil 2000 yil Sidney, 2004 yil Afina, 2008 yil Pekin
- Denes Varga (2005–2010) - 5 yil 2008 yil Pekin
- Norbert Xosnyanski (2006-2007, 2008–2010) - 3 yil 2008 yil Pekin
- Gábor Kis (2008–2010) - 2 yil 2008 yil Pekin
- Gergely Kiss (2010–2012) - 2 yil 2000 yil Sidney, 2004 yil Afina, 2008 yil Pekin
- Miho Boskovich (2010–2012) - 2 yil 2012 yil London
Sobiq murabbiylar
- Mixali Bozsi (1947–1956)
- Istvan Sívós (1957–1959)
- Mixali Bozsi (1962–1965) 2x
- Dezső Gyarmati (1971–1972)
- Péter Rusoran (1973–1976)
- Péter Rusoran (1979–1981) 2x
- Péter Rusoran (1983–1986) 3x
- Dezső Gyarmati (1988) 2x
- Dyorgi Kenes (1988–1990)
- Gábor Csapó (1992–1993)
- Tamas Farago (1995–2000)
- Jozef Somossy (2000–2003)
- Zoltan Kasas (2003–2004)
- Laslo Földi (2004– hozirgi)
Adabiyotlar
- ^ "Törtenet" [Tarix] (venger tilida). Vasas SC rasmiy veb-sayti. Olingan 27 yanvar 2012.
- ^ "Az új név: TEVA-Vasas-UNIQA" [Yangi ism: TEVA-Vasas-UNIQA] (venger tilida). vlv.hu. 2010 yil 29 sentyabr. Olingan 27 yanvar 2012.
Tashqi havolalar
- Rasmiy veb-sayt (venger tilida)